2018. október 23., kedd

Legendás állatok

Közeleg a Legendás állatok sorozat második részének premierje, és e téma engem is nagyon megragad.
Sok régi hímző cérnát találtam a nagyimtól, és a színeket nézegetve kezdett formálódni az ötlet, mi születhet belőle.
A lila színekből egy okamira gondoltam.

Mintája nagyon egyszerűen alakult, az amigurumi módszerével sima kispálcákat horgoltam, hol bővítettem, hogy a fej formálódjon, hol pedig szűkítettem, hogy visszatérjünk a hosszú kígyószerű testhez. 

A zöld különféle árnyalataiból pedig egy bólintér akart kialakulni.

A minta itt is nagyon egyszerű, 6 szemmel végig egy hengert horgoltam. A fej tetejére két levél került (16 láncszem, a tűtől a 2.szemtől 10 hamispálca következik, majd fordulás, 1 szem kimarad, 1 egyráhajtásos félpálca, 5 egyráhajtásos pálca, 1 erfp, 1 kispálca, 1 hamispálca, amivel elértük a sor végét, ide jön egy kis hurok, vagyis 2 láncszem és hamispálca, 1 kispálca, 1 erfp, 5 erp, 1 erfp.) A végtagjai pedig egy hosszú láncszem sor, amin hamispálcákkal végighaladtam. Ezeket csak átfűztem a henger két oldalán átellenes öltéseken.

2018. március 24., szombat

Babzsák

Hamarosan itt a húsvét, amikor is a mi kis falunkban ünnepi játékokat tervezünk, megpróbálunk hagyományt teremteni, és húsvét hétfőn tojásgurításra összejönni.

A tojásgurítás mókán túl számos játékot tervezünk, többek között babzsák célbadobást is.
Egyenlőre csak ehhez a játékhoz készültem el a pici babzsákokkal. Ehhez körülbelül 10x20 cm-es anyagokat vágtam ki, melyekből félbehajtott állapotban, három oldalt összevarrva kis zsebeket készítettem. A töltelék száraz bab, amiből annyit tettem egy-egy párnába, hogy az szépen eloszoljon benne. Végül a negyedik oldal összevarrásával elkészült a babzsák.


Levendulás rízzsel töltött párnák is készültek, amik szintén a játék részei lehetnek, sőt, illatukkal még kellemesebbé tehetik a mókát.




2018. február 4., vasárnap

Gyöngyvasalás folyamata

A vasalható gyöngyökkel igazán egyszerű dolgozni. Gyerekekkel is jó kis időtöltés, leszámítva a vasalás szakaszát, amit mindenképpen a szülők végezzenek.

Az első lépés, hogy a sablonra kirakjuk a mintát. Ha elrontottuk, könnyen javítható, vagy ha nem tetszik, kezdhetjük előlről.


Ez után a mintát sütöpapírral letakarjuk, és következhet a vasalás. Célszerű deszkára tenni a sablont, mert át fog melegedni a felület.



A papíron keresztül jól látszik, mikor tapad össze valamennyi gyöngy. Ez után megfordítható, és a sablont levéve, az alja is átvasalható.







2018. február 1., csütörtök

Okos kastély

Ajánlottak egy játékot, ami nagyon jó segítség az  iskolai felkészítésben. A Thinkfun játékgyártó terméke, a Celever Castle sajnos már nem kapható.


A játék lényege, hogy megadott feltételek helyes olvasásával a táblán megfelelő helyre kell tenni a szereplőket.

Nem hagyott nyugodni a helyzet, akartam egy ilyen játékot a gyerekeknek.

Vasalható gyöngyből készítettem el a szereplőket. Színekből három fajtát választottam, sárgát, zöldet, rózsaszínt. Szereplőink pedig királylány, lovag és sárkány, minden színből egy-egy.

Szükségünk van egy kastélyra is, 3x3-as táblára, hiszen a történet így szól:

A kastély királya és királynője vendégségbe hívja a környező birodalmakat. A vendégek sorra érkeznek. De kit melyik szobába helyezzenek el? A király és a királynő megüzente kit hol szeretnének elszállásolni.
Egy nagy kartonlapra ragasztottam fel a kastélyt, köré pedig lapos mágneslapokat, ahol várakozhatnak a szereplők, míg elfoglalhatják a szobákat.

A királyi utasításokat word és excel segítségével készítettem. Egy kis youtube videóból lestem el az eredeti kiskönyv néhány feladványát. Egyenlőre az egyszerűbbekkel próbálkoztam, de a lehetőségek száma elég magas. Szóval lehet bővíteni a jelenleg 7 feladványt.

Akkor kezdődhet a játék!


2018. január 2., kedd

Családi öröknaptár

Karácsonyi ajándéknak két öröknaptárt készítettem. A naptár lényege, hogy kis korongokon megjelenik a szerettünk  neve, és az adott hónapon belül szülinapjának, névnapjának dátuma. Ezek sorba rendezve hónapoknak megfelelő szalagra kerülnek felfűzésre.
A naptár előnye, hogy nem számít, milyen napra esik az ünnep, ennek figyelésére nem alkalmas. Csupán az adott hónapban figyelmeztet minket, ha közeledik egy-egy neves ünnep.
A naptár tetszés szerint bővíthető, korlátlan számú koronggal gazdagíthatjuk a kis táblácskát.

A naptár alapját egy fél méter hosszú léc adta, amire vasalható gyöngyből készített betüket ragasztottam fel. A kis korongok is vasalós gyöngyből készültek, a feliratot kétoldalú ragasztóval rögzítettem rájuk, majd vékony bőr szíjra fűztem fel őket.
A felakasztáskoz a kis réz kapcsokat nem csak egyszerűen beletekertem a lécbe, hanem ragasztóval meg is erősítettem azokat. Nem a bőrszíj és a korongok indokolták ezt, lévén ezek elenyésző súlyúak, de a léc felakasztása erősebb rögzítést kívánt.

Ezen a naptáron egy személyhez két ugyanolyan színű korong tartozik, de teljesen egyforma korongok is jók lettek volna.

Sajnos a munkafolyamatot nem dokumentáltam, mivel sok sok lopott percet, órát kellet összecsipkedni.